Site Overlay

Burak

Jak wygląda burak?

Burak to warzywo korzeniowe, mam wrażenie, że trochę ostatnio zapomniane. Ma lekko pękaty kształt, charakterystyczny ogonek i zazwyczaj czerwoną barwę, chociaż coraz częściej możemy spotkać odmiany buraków o innych kolorach i kształtach. W markecie lub na bazarku znajdziemy go obok ziemniaka i korzenia pietruszki.

Skąd pochodzi burak?

Wszystkie odmiany buraka pochodzą od buraka dzikiego, który rośnie na Bliskim Wschodzie. Do Polski trafił w latach 40 XX wieku. I od tamtej pory zagościł na naszych stołach.

Jak smakuje burak?

Buraki zawierają dużo cukrów, co odpowiada za ich słodki smak. Pod wpływem wysokiej temperatury cukier ulega karmelizacji. Dlatego warto pamiętać o tym podczas pieczenia. Im dłużej burak jest pieczony tym słodszy.

Jakie są rodzaje buraków?

W Polsce coraz częściej możemy spotkać buraki w różnych kolorach.
Wyróżniamy kilka ich odmian:
Burak ćwikłowy – najpopularniejsza w Polsce, burak o intensywnej brunatnej barwie
Burak cukrowy – uprawiany w Polsce głównie do produkcji cukru na skalę przemysłową
Boldor – żółto-pomarańczowa barwa korzenia
Burpee`s Golden – żółta barwa korzenia, gładki w środku
Tonda di Chioggia – dwukolorowy korzeń, po przekrojeniu widać wyraźne biało-czerwone kręgi, po upieczeniu robią się białe
Albina Veredune – biała barwa korzenia

Zdjęcie nr 1 - Burak

Botwinka, botwina, boćwina… Czy wszystko to to samo?
Mam wrażenie, że ludzie stosują te słowa zamiennie choć znaczą co innego. Ja też do niedawna miałam z tym problem.
Botwina to młode pędy i liście buraka ćwikłowego. Czyli korzeń (burak) może być duży a liście małe.
Boćwina to duże pędy i liście buraka liściastego. Korzeń (burak) jest mały, a cała reszta duża.
Botwinka to zupa z botwiny.

Zdjęcie nr 2 - Burak

Kiedy jest sezon na buraka?

Burakiem możemy cieszyć się prawie cały rok. Od sierpnia do lutego dostępne są buraki różnych odmian od białej (odmiana Albina Vereduna) do ciemnofioletowej (burak ćwikłowy). Następnie w maju na krótko (około 1,5 miesiąca) pojawia się botwina i boćwina.

Dlaczego warto jeść buraki?

  • Zawierają dużą ilość przeciwutleniacza- betalainy, która zapobiega starzeniu się i powstawaniu nowotworów, wspomaga odporność
  • Zawierają dużą ilość magnezu, fosforu, żelaza i cynku
  • Działają zasado-twórczo, więc pomagają odkwasić organizm
  • Zawierają duże ilości kwasu foliowego i witaminy z grupy B, które obniżają zawartość homocysteiny, która jest przyczyną powstawania miażdzycy naczyń krwionośnych
  • Są idealne dla sportowców, ponieważ zawierają azotyny, które rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają wydolność organizmu
  • Zawierają duże ilości błonnika pokarmowego, który przyspiesza pasaż jelitowy i reguluje częstość wypróżnień
  • Wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek

Jak przechowywać buraki?

W suchym i chłodnym miejscu buraki można przechowywać bardzo długo, nawet do kilku miesięcy. Ważne jest, by nie było za ciepło, ponieważ wtedy buraki zapleśnieją.

Jak przygotować buraki, żeby były najsmaczniejsze?

Buraki można przygotować na setki sposobów. Jest to bardzo uniwersalne warzywo.
Lubi inne warzywa, lubi owoce i sery o wyraźnym smaku. Buraki świetnie smakują z dodatkiem koperku, tymianku, miodu, jabłek.
Pamiętaj, że im mniejszy burak tym bardziej soczysty i smaczniejszy. Kupując buraki zwróć uwagę, by nie były zbyt wysuszone i zwiędłe.
Jednak myślę, że buraki mają jeden minus – są bardzo twarde. Potrzebują naprawdę długiej obróbki termicznej,żeby były gotowe do zjedzenia.

Jedzenie na surowo: można je jak najbardziej jeść na surowo, ale bardziej w formie dodatku do warzywnego koktajlu smoothie zmiksowanego na gładko lub w formie świeżo wyciśniętego soku

Gotowanie: przed gotowaniem warto pokroić je na mniejsze kawałki, żeby szybciej zrobiły się miękkie. Do zupy z dużą ilością różnych warzyw wrzucamy je jako pierwsze, ponieważ zazwyczaj są najtwardsze. Niestety w czasie gotowania do wody przechodzi wiele składników odżywczych, dlatego, jeśli jest taka możliwość buraka warto gotować w skórce.
Ale jeśli gotujesz zupę z dodatkiem buraków, to wartości odżywcze z wody i tak zjesz, więc nie ma powodów do zmartwień, że coś się zmarnuje.

Pieczenie: piekarnik 200°C 1-1,20 godziny, wybieramy najmniejsze okazy, czyścimy szczoteczką, bez obierania skóry i zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do piekarnika. Kiedy będą miękkie trzeba wyjąć je z piekarnika, i poczekać, aż chwilę przestygną. Warto obrać je ze skóry póki są jeszcze lekko ciepłe ponieważ wtedy łatwiej się jej pozbyć. Burak podczas pieczenie zachowuje dużo składników odżywczych i nie traci koloru.

Smażenie: jeśli chcemy je podsmażyć to trzeba je wcześniej obgotować lub upiec a następnie przełożyć na patelnie i lekko podsmażyć. Nie zalecam smażenia ich na surowo. Będą wtedy niestety niejadalne

Kiszenie:  jest to jeden z najzdrowszych sposobów przygotowania buraków, ponieważ podczas kiszenia powstają bakterie kwasu mlekowego, które działają cuda w naszych jelitach. Kiszenie trwa około 2 tygodni w chłodnym miejscu.

Moje propozycje na buraka w roli głównej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *