Site Overlay

Warzywa kapustne czyli kapusta i krewniacy

Polska kapustą stoi. Potrafimy zrobić z niej danie na prawie każdą okazję, np. bigos, kapustę z grzybami na świąteczny stół, gołąbki, duszoną czerwoną kapustę, różnie nazwane zupy czy surówkę do codziennego obiadu. Do warzyw kapustnych zaliczamy m.in. kapustę głowiastą białą i czerwoną, kapustę włoską, pekińską, brukselkę, kalafiora, brokuł, kalarepę, jarmuż.

Wiele osób wzbrania się przed częstym jedzeniem tych warzyw ze względu na właściwości wzdymające. Musimy pamiętać, że jeśli nie jemy regularnie danej grupy produktów, to enzymy które uczestniczą w trawieniu tych pokarmów zostają wyciszone, działają w uśpieniu. Dlatego nie możemy zacząć na nowo przygody z warzywami kapustnymi od zjedzenia połowy główki kapusty. Nasze jelita na pewno nam za to na początku nie podziękują. Musimy je wprowadzać stopniowo. Zapewniam Was, że po kilku dniach będzie lepiej. Enzymy na nowo zaczną działać. Są też sztuczki, które pomagają rozprawić się z niechcianymi substancjami. Warzywa kapustne gotowane bez pokrywki będą pozbawione zabójczej ilości substancji wzdymających, a ilość składników odżywczych w nich zawarta jest tak duża, że powinniśmy wprowadzić je na stałe do naszej diety.

W marcu skupimy się na odmianach, których w Polsce teraz pełno czyli kapusta biała i czerwona, brukselka i kalarepa. Resztę krewniaków zostawimy na inną porę roku.

Jak wygląda kapusta?

Kapusta głowiasta biała i czerwona

Obydwa rodzaje mają zielone, zewnętrzne liście. W środku znajduje się pokaźnych rozmiarów głowa – lekko zielona (kapusta biała) albo ciemno-fioletowa (kapusta czerwona). Kapusta (głowa) ma liście ciasno przylegające do siebie.

Brukselka

Częścią jadalną kapusty brukselskiej są główki liściowe. Przypominają one kapustę głowiastą, ale w dużym pomniejszeniu.

Kalarepa

Wielkością przypomina duże, bardzo twarde jabłko. Ma jasno-zieloną skórę. Po bokach wyrastają długie ogonki z liśćmi.

Jak smakuje kapusta?

Kapusta głowiasta i kalarepa

Smakują podobnie. Mają lekko ostry, szczypiący w język smak. I kapusta i kalarepa bardzo lubią aromat świeżego kopru czy słodkiej papryki.

Brukselka

Ma bardzo charakterystyczny lekko gorzki smak. Dlatego jest tyle samo zwolenników brukselki co osób które jej nie cierpią. Brukselka odpowiednio doprawiona i przygotowana potrafi odpłacić się wspaniałym smakiem. Świetnie pasują do niej ocet balsamiczny, kurkuma, kumin, brązowy cukier.

Kiedy jest sezon na warzywa kapustne?

Sezon na kapustę zależy od odmiany. Pierwszymi zbiorami możemy cieszyć się już na przełomie czerwca i lipca. Wtedy w garnku króluje młoda kapusta z zasmażką zjedzona z kromką chleba.
Następne zbiory to wrzesień i październik. Kapusta może być bardzo długo przechowywana dlatego zimą kiedy świeżych warzyw jest jak na lekarstwo możemy wyczarować z niej cuda w kuchni.
Podobnie z brukselką i kalarepą – sezon jest długi i trwa od wczesnej wiosny do zimy.

Dlaczego warto jeść warzywa kapustne?

  • Zawierają mnóstwo witaminy C, która regularnie stosowana wspiera naszą odporność i jest potrzebna do produkcji kolagenu w organizmie.
  • Zawierają dużo witaminy E, która jest antyutleniaczem i chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapobiega starzeniu się komórek.
  • Zawierają dużo cennych fitozwiązków – m.in. sulforafan, który według badań naukowych spożywany w dużej ilości ma działanie przeciwnowotworowe.
  • Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B wpływają na odpowiedni stan skóry, włosów i paznokci.
  • Duże ilości błonnika pokarmowego regulują pracę jelit, zapobiegają zaparciom.
  • Zawierają duże ilości wapnia, fosforu, magnezu i potasu.

Jak wybrać i przechowywać warzywa kapustne?

Kupując kapustę i inne warzywa z tej rodziny powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy są twarde a liście nie mają zmienionego koloru. Jeśli warzywa są lekko miękkie w dotyku, a na wierzchu są dziurki i zmieniony kolor to znak, że warzywa są stare, albo były źle i zbyt długo przechowywane.
Pamiętajmy, żeby po zakupie ich nie myć, ponieważ wtedy szybciej się zepsują. Należy je zostawić w chłodnym suchym miejscu, a dopiero przed przyrządzeniem obrać i ugotować lub upiec.

Jak przygotować warzywa kapustne, żeby były najsmaczniejsze?

To jak przygotowujemy kapustę, brukselkę czy kalarepę zależy od pory roku. Na wiosnę kiedy dostępne są warzywa z wczesnych zbiorów obróbka termiczna będzie zbyteczna albo bardzo krótka. Kapusta w tym okresie ma bardziej słodkie i chrupiące liście, więc będzie idealna do przygotowania sałatki Colesław, a kiedy dodamy świeży koper, kawałek masła i krótko poddusimy to na talerzu pojawi się młoda kapusta – smak lata.
Kapusta z okresu zimowego ma bardziej twarde liście, ale jest równie wartościowa i odżywcza. Musimy ją tylko chwilę dłużej przygotowywać. Kapusta lubi aromatyczne przyprawy takie jak kminek, majeranek, koper, które dodatkowo niwelują wzdymające działanie kapusty. Warto połączyć ją też z azjatyckimi dodatkami takimi jak sos sojowy, sos sezamowy, imbir, chilli czy wędzone tofu.

Brukselka jest chyba znienawidzonym warzywem ze względu na swój smak i zapach ulatniający się podczas gotowania. Ale warto ją lekko podgotować a następnie włożyć do piekarnika polaną octem balsamicznym i posypaną cukrem. Po wyjęciu drobne listki będą przyjemnie chrupać.

Kalarepa natomiast chyba najsmaczniejsza jest zjedzona na surowo w formie surówki z dodatkiem lekko słodkiej żurawiny. Delikatna zupa krem z gałką muszkatołową i kwaśną śmietaną też brzmi niczego sobie.

Moje propozycje na kapustę w roli głównej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *