Site Overlay

FASOLA

Fasola to roślina z rodziny bobowatych. Czasy kiedy kojarzono ją głównie z fasolką po bretońsku minęły bezpowrotnie. Całe szczęście, bo z fasoli można wyczarować masę pyszności. Na śniadanie możemy zjeść kanapkę z aromatyczną pastą z fasoli, na obiad makaron z pieczoną fasolą i oregano, a na deser fasolowe brownie. I wszystko będzie pyszne, a w dodatku turbo zdrowe.

Jak wygląda fasola?

Owocami fasoli są strąki, w których mieści się od kilku do kilkunastu nasion w wielu różnych jednolitych barwach. Istnieją także odmiany gdzie nasiona mają po kilka barw jednocześnie. W uprawie znajduje się około 20 gatunków oraz około 540 odmian, różniących się długością okresu wegetacji, barwą, smakiem, kształtem strąków i nasion.

Skąd pochodzi fasola?

Fasola pochodzi z Ameryki Południowej, a popularność zdobyła w okresie odkryć geograficznych. Do Europy została przywieziona przez Krzysztofa Kolumba. W Polsce fasola była znana i uprawiana począwszy od XVI wieku, początkowo na „ziarno”, potem także „z łupinami gotowana”, a więc szparagowa.

 

Jak smakuje fasola?

Smak różni się w zależności od rodzaju fasoli. Jest lekko słodki, nie dominujący. Fasola lubi przyprawy i fantastycznie wchłania wszelkie smaki i aromaty takie jak np. majeranek. cząber, koper włoski, wędzoną paprykę.

Jakie są odmiany fasoli?

Obecnie wyróżnia się ponad 400 różnych odmian fasoli.

Najpopularniejsze z nich to:

Zdjęcie nr 1 - FASOLAFasola biała – występuje w kilku odmianach np. Jaś, Perłowa, Canellini, Boston. Wszystkie z odmian fasoli białej są łagodne w smaku i mają zwartą konsystencję.

 

 

Zdjęcie nr 2 - FASOLA

Fasola czerwona –  w Polsce fasolę czerwoną najczęściej możemy kupić w puszcze. Bardzo rzadko można znaleźć ją w formie suszonej. Wartości odżywcze podobne jak fasoli białej.

 

 

Zdjęcie nr 3 - FASOLA

Fasola zielona – zwana też zieloną fasolką sojową lub fasolą edamame. Gotowane ziarna mają lekko słodki, orzechowy smak. Bardzo popularna jest w kuchni azjatyckiej.

 

 

Zdjęcie nr 4 - FASOLAFasola pinto – czyli beżowa cętkowana. Jej nasiona mają lekko słodkawy smak, a po ugotowaniu uzyskują rozdrobnioną konsystencję. Świeżość nasion można poznać po ich kolorze i strukturze – muszą być gładkie i ciemne. Nazwa fasoli Pinto wywodzi się od bordowych plamek, którymi usiana jest jej beżowa powierzchnia. 

 

Zdjęcie nr 5 - FASOLA

Fasola szparagowa – uprawiana jest prawie we wszystkich krajach świata, głownie azjatyckich. W Polsce znane są 2 rodzaje – żółta i zielona. Obydwie mają bardzo delikatny smak.

 

 

Zdjęcie nr 6 - FASOLA

Fasola czarna – wywodzi się z terenów Meksyku i jest jednym z głównych składników tamtejszej diety. Swój czarny kolor zawdzięcza antocyjanom, które chronią nasz organizm przed atakiem wolnych rodników.

 

 

Zdjęcie nr 7 - FASOLA

Fasola mung – coraz bardziej popularna na świecie i w Polsce. Bardziej od samej fasoli znane są kiełki fasoli mung – bomba odżywcza. Drobne zielone nasiona po ugotowaniu zmieniają swój kolor na ciemnobrunatny. To całkowicie normalne zjawisko.

 

Zdjęcie nr 8 - FASOLA

Fasola azuki (adzuki) – rodzaj czerwonej fasoli bardzo ceniony w Chinach i w Japonii. Nasiona są w smaku lekko słodkie z charakterystycznym posmakiem orzecha. Często jest wykorzystywana jako baza do słodkich potraw.

 

Kiedy jest sezon na fasolę?

Fasolą możemy cieszyć się tak naprawdę cały rok. W związku z tym, że jest to roślina ciepłolubna to młodą fasolą Jaś albo szparagową możemy cieszyć się w okresie wakacyjnym. Ale kiedy za oknem mróz możemy kupić suche nasiona albo puszkowane. Wartość odżywcza będzie podobna, więc myślę, że nie warto na fasolę czekać specjalnie do lata.

Dlaczego warto jeść fasolę?

  • Jest bogatym źródłem białka roślinnego, dlatego jest bardzo popularna wśród wegan i wegetarian, jako zamiennik białka zwierzęcego.
  • Zawiera dużo potasu, wapnia i fosforu.
  • Stanowi bogactwo witamin z grupy B.
  • Reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom dzięki dużej zawartości błonnika rozpuszczalnego.
  • Ciemne odmiany fasoli – w szczególności czarna – zawierają duże ilości antocyjanów, które chronią nasze komórki przed starzeniem się, więc żeby jak najdłużej wyglądać młodo trzeba jeść czarną i czerwoną fasolę.

Jak przechowywać fasolę?

Suche nasiona fasoli należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Zapakowane do zamykanego pojemnika powinny wytrzymać naprawdę długo.
Kupując fasolę szparagową pamiętajmy, żeby w ciągu maksymalnie 2 dni ją wykorzystać. Zbyt długo trzymana w foliowej siatce spleśnieje.

Jak przygotować fasolę, żeby byłą najsmaczniejsza?

Najważniejszą kulinarną zaletą fasoli jest to, że pasuje właściwie do wszystkiego. Można ją podawać do mięsa i ryb, dodawać do sałatek na ciepło i na zimno, a także do zup i dań makaronowych. Niektóre odmiany można podawać na grzankach, a jeszcze inne przyrządzać jako samodzielne danie. Fasola smakuje wyśmienicie zwyczajnie ugotowana w wodzie albo na parze i przyprawiona kawałkiem masło albo kilkoma łyżkami dobrej oliwy. Ponieważ fantastycznie wchłania inne smaki i aromaty można ją smażyć na patelni na dużym ogniu, dusić z przyprawami korzennymi, albo podawać zapieczoną z jabłkiem i oregano.

Gotowanie białej fasoli:

Białą fasolę np. Jaś przed gotowaniem należy namoczyć 8 – 12 godzin. Nie zaleca się moczyć jej dłużej, ponieważ później zaczynają się procesy fermentacyjne. Z resztą fasola podczas moczenia nabiera bardzo duże ilości wody, więc nie chcemy jeść później rozmoczonej fasoli.
Fasolę wsypujemy do naczynia i zalewamy poczwórną ilością wody. Zostawiamy ją na noc, a rano gotujemy. Wodę z moczenia należy wylać, opłukać fasolę i zalać nową porcją wody. Podmiana wody wiąże się ze stratą dużej ilości witamin, ale jest wtedy też lżej strawna. Fasolę gotujemy 60 – 90 minut pod przykryciem w zależności od wielkości nasion.
Fasolę oczywiście można też ugotować w bulionie, ale wtedy wchłonie smak bulionu i nie będzie już taka delikatna.

Gotowanie fasolki szparagowej:

Obraną i oczyszczoną fasolkę wrzucamy do garnka i zalewamy zimną wodą. Na 500g fasolki potrzebne są 2 litry wody, 1 łyżka cukru i 1 łyżeczka soli. Fasolkę żółtą gotujemy 5 – 10 minut, natomiast zieloną nawet do 20 minut. W czasie gotowania trzeba sprawdzać jej twardość

Moje propozycje na fasolę w roli głównej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *