Site Overlay

O cukinii słów kilka

Jak wygląda cukinia?

Cukinia to warzywo należące do rodziny dyniowatych. Na bazarze nie sposób jej nie dostrzec. Jest to najczęściej zielone lub żółte długie warzywo z gładką skórką, wyglądające trochę jak dłuższy ogórek. Pod skórką znajduje się jasny, gładki i jędrny środek z pestkami.

Skąd pochodzi cukinia?

Cukinia pojawiła się w Europie mniej więcej na początku XX wieku, a w Polsce dopiero pod koniec lat 80`tych. Jest to roślina, która dziko rośnie w Ameryce Południowej skąd przywędrowała do nas przez Włochy. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa „zucchina” czyli mała dynia.

Jak smakuje cukinia?

Miąższ cukinii jest lekko słodkawy, chociaż czasami może być określana jako warzywo bez smaku. Jednak nie powinniście się tym martwić, ponieważ cukinia uwielbia przyprawy. Doprawiona świeżym tymiankiem, miętą, oregano lub cytryną smakuje rewelacyjnie.
W tym miejscu kieruje swój ukłon w stronę mam, ponieważ cukinia jest świetnym rozwiązaniem, by przekonać dzieci do jedzenia warzyw. Możecie doprawić ją tak jak lubią wasze dzieci.

Jakie są rodzaje cukinii?

Na bazarze lub w markecie możecie spotkać kilka odmian tego warzywa. To co je odróżnia to kolor skórki, rzadziej kształt:

  • ciemnozielona skórka – odmiany Nefretiti, Astra
  • żółta skórka – odmiana Atena
  • prążkowana skórka – odmiana Lajkonik, Nimba
  • kształt małej dyni – odmiana Cukinia okrągła
    W smaku nie różnią się między sobą, dlatego idąc na zakupy możesz wybrać kolor na jaki w danym momencie masz ochotę.

Kiedy jest sezon na cukinię?

Sezon w Polsce jest długi i trwa od lipca do lutego. W lipcu i sierpniu możesz kupić młodą, małą cukinię, która idealnie nadaje się do zjedzenia na surowo w postaci wstążek jako sałatka z cytrynowym dressingiem. Ma ona wtedy delikatną skórkę, dzięki czemu nie musimy jej obierać.
Jesień to czas kiedy z cukinią można zaszaleć. Ma wtedy miękką skórę i małe pestki, których nie trzeba się pozbywać. Idealnie nadaje się do gotowania, smażenia, pieczenia a nawet do peklowania.
Zimą możemy spotkać już cukinię pokaźnym rozmiarów. Pamiętajcie, że wtedy skóra i pestki są twarde i niesmaczne, dlatego warto je usunąć. Z przygotowaniem jest już wtedy więcej zabawy.

Dlaczego warto jeść cukinię?

  • jest niskokaloryczna, ponieważ w 90% zawiera wodę
  • w sezonie jest bardzo tania
  • jest delikatna dla naszego układu pokarmowego
  • nie kumuluje metali ciężkich
  • ma delikatny smak, więc idealnie komponuje się z wieloma produktami i na pewno posmakuje dzieciom

Jak przechowywać cukinię?

Wybierając cukinię pamiętaj, żeby nie była zbyt duża, najlepiej twarda i jędrna z nieuszkodzoną skórką. Przechowuj ją w ciemnym i chłodnym miejscu. Cukinia jest wrażliwa na działanie etylenu, dlatego nie kładźcie jej obok owoców i pomidorów, ponieważ szybciej zwiędnie.

Jak przygotować cukinię, żeby była najsmaczniejsza?

Cukinia nie lubi długiej obróbki termicznej, pamiętaj żeby obchodzić się z nią delikatnie.
Smażenie: cienkie plasterki i nieduże kawałki – ok 6 minut, rozgrzany olej
Pieczenie: nieduże kawałki – 15 minut, 200st, termoobieg
Duszenie: nieduże kawałki, około 20 minut, odrobina oleju
Grillowanie: plasterki cukini – około 3 minut z każdej strony
Gotowanie: gotowanie to chyba najgorsza opcja do przygotowania cukinii. Ale jeśli chcesz zrobic zupę to najpierw uduś cukinię na małym ogniu a kiedy będzie już miękka dodaj do niej odpowiednią ilość bulionu lub wody.
Jak widać cukinię możesz przygotować w kilka minut.
Idealnymi przyprawami ziołowymi do cukinii są mięta i tymianek. Możesz eksperymentować i dodać do niej swoje ulubione zioła – natkę pietruszki, koperek, oregano, bazylię. Idealnie smakuje również w połączeniu z cytryną. Nie bój się kombinować.

Moje propozycje na cukinie w roli głównej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *